Barcelona – informacje praktyczne

Barcelona – stolica Katalonii położona nad Morzem Śródziemnym, w północno-wschodniej Hiszpanii. Drugie co do wielkości miasto w kraju z liczbą ludności przekraczającą 1,5 miliona. Jeśli weźmiemy pod uwagę zespół miejski Barcelony, ilość ta wzrasta do 4,7 miliona (co daje szóstą pozycję pod tym względem w Unii Europejskiej), natomiast cała metropolia ma 5,3 miliona mieszkańców. Powierzchnia przekracza nieco 100 kilometrów kwadratowych.

Do Barcelony przypisuje się właściwie 3 lotniska. Położone w odległości około 100 kilometrów w Gironie i Reus oraz główne, El Prat, drugi pod względem wielkości port lotniczy w całej Hiszpanii, znajdujący się 10 kilometrów od centrum miasta. Dostać się do niego możemy na kilka sposobów. Jeśli chodzi o przejazd jednorazowy, wybieramy w zależności od tego, gdzie konkretnie chcemy dojechać autobus 46 (nieco tańszy – 2,15€) albo pociąg Renfe R2 (2,5€). Dobrym rozwiązaniem (z którego ja skorzystałem) jest także bilet T-10. Upoważnia on do pokonania dziesięciu odcinków i to niekoniecznie przez jedną osobę (oczywiście każdy kolejny korzystający musi skasować go osobiście). Opcja ta kosztuje 9,95€, czyli niecałe 1€ za kurs, a w jego użytkowaniu otrzymujemy pełną swobodę. Nie musimy wykorzystać go w ciągu jednego, dwóch czy trzech dni, jak w przypadku dostępnych również biletów dziennych (lub kilkudniowych). Wszystkie szczegółowe informacje wraz z innymi rodzajami dostępnych biletów oraz chociażby mapą bardzo rozbudowanej sieci metra (obejmującej 11 linii) znajdziecie na stronie barcelońskie komunikacji miejskiej i katalońskich pociągów.

Warto też dodać, iż do wielu atrakcyjnych miejsc wejściówki można zakupić online (z drobną zniżką) lub skorzystać z karty miejskiej (Barcelona Card), która gwarantuje darmowy transport i bilety wstępu do wielu muzeów oraz innych ciekawych punktów, zapewnia również zniżki w sklepach czy restauracjach. Wszystko to można znaleźć na stronie barcelońskiej turystyki.

Moja relacja z Barcelony