Birmingham – informacje praktyczne

Birmingham – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands, populacja którego przekracza 1 milion mieszkańców. Biorąc pod uwagę całą aglomeracją, liczba ta wzrasta do 6 milionów, co przekłada się na drugie miejsce pod względem ludności w całej Wielkiej Brytanii (po Londynie). Powierzchnia natomiast wynosi ponad 250 kilometrów kwadratowych dla miasta i prawie 600 dla metropolii.

Lotnisko w Birmingham położone jest około 13 kilometrów na wschód od centrum miasta. Transfer możliwy jest za pomocą pociągu lub autobusu miejskiego (97A albo 900). Mimo że pierwsza opcja jest szybsza, osobiście rekomenduję zakup biletu całodziennego na bus i połączenie transportu z lotniska z możliwością nieograniczonych przejazdów po całym mieście. Cena takiego biletu (daysaver) wynosi 4,40£, a jeśli podróżujemy w grupie 2-5 osób, bezwzględnie najlepszym rozwiązaniem będzie Group daysaver (8£). Natomiast za pojedynczy przejazd trzeba zapłacić od 1£ do 2,30£ (w zależności od trasy). Bilety kupujemy bezpośrednio u kierowcy. Wszystkie ceny można prześledzić tutaj. Warto też wspomnieć, że komunikację miejską obsługują aż 4 firmy, a w opisie mowa jest cały czas o największej z nich – National Express West Midlands. Niezmiernie przydatną stroną do planowania transportu po mieście jest natomiast Traveline West Midlands.

Na koniec chciałbym jeszcze przestrzec wszystkich podróżujących z Birmingham Megabusem (przynajmniej do Glasgow), iż odnalezienie przystanku wcale nie należy do najprostszych. Osobiście miałem z tym niemały problem, więc dobrze, że nie zostawiłem tego na ostatnią chwilę. Nie szukajcie żadnego wielkiego dworca, tylko zwykłego niepozornego przystanku miejskiego na Hill Street, bez zadaszenia, a nawet miejsc siedzących, oznaczonego jako Railway Bridge (Stop HS1).

Moja relacja z Birmingham