Bukareszt – informacje praktyczne

Bukareszt – stolica i największe miasto Rumunii, położone nad rzeką Dymbowicą, w południowo-wschodniej części kraju, niecałe 70 kilometrów od granicy z Bułgarią. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1459 roku, a w okresie międzywojennym niektórzy nazywali ją nawet „Małym Paryżem”. Gołym okiem widać również jej burzliwą historię, choć obecnie przeżywa lekki rozwój ekonomiczny i gospodarczy. Bukareszt zajmuje niemalże 230 kilometrów kwadratowych powierzchni i ma prawie 1,9 miliona mieszkańców, co daje mu 6. miejsce pod tym względem w całej Unii Europejskiej (po Londynie, Berlinie, Madrycie, Rzymie i Paryżu).

Lotnisko w Bukareszcie znajduje się 16 kilometrów na północ od centrum i jest największym portem lotniczym w Rumunii, jednak z Polski można się tu dostać jedynie z Warszawy (Wizz Airem lub LOT-em). Najkorzystniejszą opcją transportu do miasta będzie autobus numer 780 lub 783 (tak zwane express busy). Wcześniej, rzecz jasna, trzeba kupić bilet, co zrobimy w budce przed terminalem, tuż przy przystanku. Cena kursu w jedną stronę wynosi 3,5 RON, lecz najlepiej od razu zaplanować również podróż powrotną, a także doliczyć 1,6 RON za kartę (Multiplu Card), na którą przejazdy będą nabite (na szczęście nie potrzebujemy oddzielnej dla każdej osoby). Inna opcja to Activ Card za 3,70 RON, którą później możemy doładowywać (kwotą od 2,6 do 50 lejów). Przy podróżowaniu w dwójkę, ważna jest także instrukcja kasowania biletów, co wbrew pozorom nie należy do prostych ani klarownych. Otóż najpierw przykładamy kartę do kasownika – zapali się zielona lampka i usłyszymy sygnał dźwiękowy. Następnie trzeba wcisnąć przycisk „2” usytuowany po prawej stronie urządzenia, który po chwili się podświetli, a wtedy „skasować” bilet dla drugiej osoby (na ekranie pojawi się też ilość pozostających na karcie przejazdów). Czas jazdy różni się w zależności od linii (numer 780 jest szybszy, ma mniej przystanków, ale 783-ka dowiezie nas nieco dalej) i wynosi mniej więcej 40-60 minut.

Transport publiczny, umożliwiający poruszanie się po mieście, jest dość rozbudowany. Do wyboru mamy metro, autobusy, trolejbusy i tramwaje. Niestety na tę pierwszą opcję, obejmującą 4 linie, obowiązują oddzielne bilety. I tak przykładowo bilet dwuprzejazdowy kosztuje 5 RON, 10-przejazdowy 20 RON, a dzienny 8 RON. Taką samą kwotę należy też zapłacić ewentualnie za dzienny bilet łączący pozostałe z wymienionych środków lokomocji, natomiast pojedynczy kurs w tej wersji to wydatek 1,3 leja. Tu jednak ponownie w grę wchodzą wspomniane wyżej karty (Multiplu lub Activ). Ja nie mogłem się zdecydować co wybrać, a w związku z faktem, że największe atrakcje Bukaresztu usytuowane są relatywnie blisko siebie, postawiłem na moją ulubioną formę zwiedzania – spacer. 😉

Moja relacja z Bukaresztu