Florencja – informacje praktyczne

Florencja – miasto w środkowych Włoszech, u stóp Apeninów, stolica Toskanii, przez wielu nazywana także stolicą renesansu. To właśnie w czasie trwania tej epoki u władzy był ród Medyceuszów, który doprowadził położoną nad rzeką Arno miejscowość do okresu największej potęgi gospodarczej i kulturalnej. Niemały wpływ mieli na to również żyjący ówcześnie wielcy artyści, jak chociażby Leonardo da Vinci czy Michał Anioł. Obecnie Florencja ma nieco ponad 100 kilometrów kwadratowych powierzchni i 380 tysięcy mieszkańców.

Lotnisko we Florencji położone jest niecałe 6 kilometrów na północny-zachód od centrum miasta, jednak żadna linia lotnicza nie oferuje na nie bezpośrednich połączeń z Polski. Dlatego aby tu dotrzeć, trzeba trochę pokombinować i wybrać albo autobus (chociażby Flixbus, jak w moim przypadku), albo zdecydować się na lot z przesiadką. Najwięksi i najbardziej znani z latających tu przewoźników to między innymi Air France, Lufthansa czy Vueling Airlines.
Podczas podróży Flixbusem, trzeba dokładnie zwrócić uwagę na stację, gdzie bus się zatrzyma. Może to być położone blisko centrum miasta Piazzale Montelungo (ja przyjeżdżałem tu z Bolonii) lub usytuowana nieco dalej Villa Costanza (skąd wyjeżdżałem do Wenecji). Aby dotrzeć do tej drugiej lokalizacji, najlepszym rozwiązaniem będzie tramwaj T1, za który zapłacić trzeba 1,5€ (przy wcześniejszym zakupie biletu w automacie).

Jeśli chodzi natomiast o poruszanie się po mieście, podobnie jak na przykład w Bolonii, najlepszym wyborem będzie po prostu transport „nożny”. Stolica Toskanii nie należy do jakoś szczególnie ogromnych miejscowości, a wszystkie jej atrakcje usytuowane są relatywnie blisko siebie. W dodatku piesze zwiedzanie jest w moim przekonaniu ogólnie najlepszym, gdyż mamy całkowitą swobodę i możemy napotkać na wiele świetnych miejsc, o których wcześniej nie mieliśmy nawet zielonego pojęcia. 😉

Moja relacja z Florencji