Walencja – informacje praktyczne

Walencja – trzecie pod względem wielkości miasto Hiszpanii (po Madrycie i Barcelonie) z liczbą mieszkańców wynoszącą około 800 tysięcy (1,5 miliona licząc cały zespół miejski). Położone jest w środkowo-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym. Jego powierzchnia przekracza 130 kilometrów kwadratowych.

Z Polski do Walencji można się dostać bezpośrednio korzystając z Ryanaira. Lotnisko znajduje się 8 kilometrów na zachód od centrum miasta. Najtańszy transport między tymi dwoma punktami zapewnia żółty autobus numer 150. Koszt takiego przejazdu wynosi 1,45€ (bilet kupujemy u kierowcy), podróż zajmie około 40 minut. Więcej na temat tego rozwiązania tutaj. Drugą opcją jest jednorazowe skorzystanie z metra, jednak taka opcja kosztuje aż 4,9€ (potrzebny bilet obejmujący strefy ABCD). Osobiście nie korzystałem z żadnej z tych opcji, gdyż prosto do centrum Walencji dotarłem busem ALSA z Barcelony.

Jeśli chodzi o poruszanie się po mieście, do wyboru mamy kilka możliwości. Walencja posiada dobrze rozbudowaną sieć połączeń. Możemy skorzystać z miejskich autobusów lub kilku linii metra. Najkorzystniejszy wydaje się być bilet całodobowy za 4€ lub dwudniowy za 6,7€. Jest również możliwość przejazdu jednorazowego za 1,5€, jednak obejmuje on tylko transport autobusowy. Inne opcje to Bono Travel Card, czyli karta 10-przejazdowa (9€) lub kosztująca 15€ Valencia Tourist Card, zapewniająca także zniżki w muzeach czy restauracjach. Więcej rodzajów biletów i ich szczegółowy opis znajdziecie tutaj.

Moja relacja z Walencji